تعریف بیماری

سرطان  یکی از بیماری های شایع امروزی است که در آن سلول‌های غیرطبیعی به‌صورت کنترل‌نشده تکثیر یافته و می‌توانند بافت‌های مجاور را درگیر کنند.سرطان می‌تواند تقریبا در همه جای بدن(پوست، استخوان، عضلات، خون یا دستگاه لنفاوی و ...) بروز كند و در هر سنی واقع می‌شود، ولی احتمال بروز آن با افزایش سن بیشتر می‌شود. در برآوردهای فعلی از هر سه نفر یك نفر دچار سرطان می‌شود. 

بيش از 200 نوع متفاوت از بيماري سرطان وجود دارد كه هركدام به شيوه‌هاي خاص ايجاد مي‌شوند. چيزي كه در همه مشترک است، اين است كه به روشي مشابه شروع مي‌شوند یعنی با تغيير در ساختار طبيعي يک سلول. تقسيم سلول‌هاي غير طبيعي تحت كنترل نيستند و معلوم نيست كه چه زماني متوقف مي‌شود يک دسته از سلول‌هاي غيرطبيعي يک تومور ناميده مي‌شود. همه تومورها سرطان نيستند، دونوع تومور وجود دارد: خوش‌خيم و بدخيم. تومورهاي خوش‌خيم سرطان نيستند. تومورهاي بدخيم همان سرطان‌ها هستند و مي‌توانند سلولهای سرطانی می‌توانند به درون بافت مجاور انتشار یابند یا ممكن است از طریق خون یا دستگاه لنفاوی به سایر قسمتهای بدن منتقل شوند و مانع فعاليت سلول‌هاي سالم آن منطقه شوند. درعين حال سلول‌هاي تومور بدخيم مي‌توانند گسترش يافته و به نقاط ديگر بدن دست‌اندازي كنند و در مكاني دور از محل اوليه تجمعاتي از سلول‌هاي غير طبيعي را ايجاد كنند که اين مرحله را متاستاز مي‌نامند.

Image result for ‫بیماری سرطان‬‎Image result for ‫بیماری سرطان‬‎Image result for ‫بیماری سرطان‬‎

عضویت در خبر نامهبا ثبت نام در کانون حمد ایرانیان در کار خیر و بشر دوستانه همراه ما باشید و از پانل اختصاصی بهره مند شوید


ثبت نام در کانون حمد ایرانیان

اطلاعات تماس

اصفهان، ‏ابتدای خیابان مطهری روبروی درب جنوبی بیمارستان امید. نبش خیابان خیام. بن بست ناهید( ۱۸)

8144713861

03132335148

info@spcf.ir

5894637000042066

0112121111000 (بانک ملی ایران - سیبا)

بانک ملی مرکزی 23001110000007