اپیدمیولوژی

ثبت سالانه 90 هزار مورد جدید از ابتلا به سرطان در کشور و مرگ و میر 55 هزار مبتلا به سرطان، حکایت از این واقعیت دارد که شیوع سرطان در ایران نگران کننده است. اما معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، معتقد است که بکار بردن اصطلاح "سونامی سرطان" برای نشان دادن عمق نگرانی از شیوع این بیماری در کشور، درست نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، متخصصان حوزه سلامت معتقدند که شیوع سرطان در ایران نگران کننده است و اگر وضع به همین شکل ادامه یابد، موارد مرگ و میر ناشی از ابتلا به سرطان نیز سرعت خواهد گرفت. این در حالی است که هنوز آمار دقیق و مستندی از موارد ابتلا به سرطان در کشور نداریم و آنچه اعلام می شود، آمارهای تخمینی است که با آمارهای واقعی، فاصله دارد. در همین حال، دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، معتقد است که افزايش بروز سرطان در کشورهاي در حال توسعه به مراتب بيشتر است و در 20 سال آينده باید منتظر افزایش 80 درصدی رشد سرطان در کشورهای در حال توسعه باشیم.

وی با بیان اینکه ایران هم جزو همين کشورهاست، بر ضرورت برنامه ريزي لازم براي مقابله با این وضعیت تاکید کرد و گفت: متاسفانه سرطان در کشورهاي در حال توسعه معمولا دير تشخيص داده مي شود برای همین ميزان مرگ و مير بالاتر است.

معاون وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که در سالهاي اخير اخبار و گزارشهاي متعددي مبني بر اينکه سونامي سرطان در کشور در حال رخ دادن است، افزود: بر اساس آمارهای معتبر، ميزان بروز سرطان در ايران کمتر از کشورهاي دیگر است بطوریکه آمار سازمان بهداشت جهاني نشان می دهد که ميزان بروز سرطان در کشور ما بطور متوسط 134.7 نفر در هر 100 هزار نفر گزارش شده است.

مجلس شورای اسلامی در سال 68، نظام سلامت را به ثبت آمار سرطانها در کشور موظف کرد و شاهد بودیم که در آن سال، آمار بیماران مبتلا به سرطان، حدود 11 هزار نفر اعلام شد ولی در سال 88 که آخرین آمار رسمی ثبت سرطان در کشور اعلام شد، تعداد بیماران مبتلا به سرطان به حدود 70 هزار نفر رسید. این در حالی است که آمار واقعی سرطان در سال 68 بین 45 تا 50 هزار مورد بود و در سال 75 هم کارشناسان معتقد بودند آمار واقعی ثبت سرطان بیش از 5 برابر آمارهای رسمی بود. همچنین در سال 79 نیز فقط 30 درصد آمارهای ثبت سرطان واقعی بود و به 70 درصد از سرطانهای ثبت نشده در این سال، اشاره ای نشده بود. در حال حاضر نیز گفته می شود سالانه حدود 90 هزار مورد جدید ابتلا به سرطان جدید در کشور داریم و پیش بینی می شود که حدود 400 هزار بیمار مبتلا به سرطان در ایران زندگی می کنند.

دکتر ایرج حریرچی معاون مدیریت منابع انسانی و توسعه وزارت بهداشت پیش بینی کرده است که موارد ابتلا به سرطان در ایران طی 15 تا 20 سال آینده دو برابر خواهد شد.

وی با اشاره به صرف هزینه 8000 میلیارد تومانی برای درمان سرطان در کشور، عنوان داشته که در زمینه برنامه کنترل و پیشگیری از سرطان در کشور، به خوبی برنامه ریزی نمی کنیم و عملکرد مناسبی در این خصوص نداریم. ابتلا به سرطان قبل از 75 سالگی، 13 درصد و احتمال مرگ قبل از 75 سالگی، 8 درصد است و این آمارها نشان می دهد وضع خوبی در زمینه درمان و کنترل سرطان نداریم.

به گفته حریرچی، میزان مرگ و میر به میزان بروز سرطان در یک سال در ایران 0.73 درصد است، در حالی که متوسط جهانی این شاخص 0.58 درصد و در کشورهای توسعه یافته کمتر از 0.50 درصد است.

در همین حال دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، از آلودگی هوا به عنوان عامل زمینه‌ساز سرطان یاد کرد و اظهار داشت: سرطان یکی از عواملی است که سلامت مردم را به خطر انداخته و از نظر اقتصادی خانواده‌ها را متزلزل می‌کند.

وی معتقد است که سن، شایعترین علت ابتلا به سرطان است. چرا که با افزایش سن، تغییرات ژنتیکی را شاهد هستیم. از طرف دیگر جامعه ما در حال سالمند شدن است. بنابراین انتظار آن است که در سالهای آتی افزایش بروز موارد سرطان را شاهد باشیم.

سیاری،‌ مواد غذایی ناسالم را از دیگر عوامل زمینه‌ساز سرطان خواند و گفت: در صورت آلوده بودن مواد غذایی، خطر سرطان‌زا بودن آنها وجود دارد. ثابت شده که مواد غذایی حاوی نیترات، سرطان‌زا هستند. این در حالی است که بیشترین نیترات در صیفی‌جات و سبزیجات وجود دارد. همچنین فلزات سنگین مانند آرسنیک، آفلاتوکسین و... نیز در بروز سرطان نقش بسیار مهمی دارند.

معاون وزیر بهداشت، کشنده‌ترین سرطان در کشور را سرطان معده عنوان کرد و افزود: سرطان ریه، پستان، روده بزرگ، معده و پروستات پنج سرطان شایع کشور هستند. البته با رعایت موارد ساده و جدی گرفتن علائم، می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری و یا در مراحل اولیه ابتلا، آن را شناسایی کرد. (مهر نیوز-وضعیت شیوع سرطان در ایران پنج سرطان شایع در کشور)Facebook

سلامت نیوز در مقاله ای با عنوان "مقایسه میزان شیوع سرطان در ایران و جهان " این گونه می نویسد:

 «چقدر سرطان شایع شده!» این جمله‌ای است که در سال‌های اخیر بسیار به زبان آورده‌ایم و هربار که خبر فوت چهره‌ای معروف در اثر ابتلا به این عارضه منتشر می‌شود، دوباره تکرار می‌شود. آیا واقعا این بیماری با آن اسم هراس‌آورش، در سال‌های اخیر شیوع بیشتری داشته است؟ باید بگوییم بله! آن‌گونه که Economic Times در تاریخ پنجم دسامبر ٢٠١٦ گزارش داده است، آمارهای سال ٢٠١٥ نشان می‌دهد که ١٧,٥میلیون پرونده مربوط به این بیماری در سراسر جهان به ثبت رسیده و بیش از ٨.٧میلیون نفر هم در اثر ابتلا به انواع سرطان، جان باخته‌اند

طی تنها یک دهه اخیر، با افزایش ٣٣درصدی شیوع سرطان در سطح بین‌المللی روبه‌رو بوده‌ایم که رقم تاسف‌باری است. محققان آمریکایی دریافته‌اند که بین سال‌های ٢٠٠٥ تا ٢٠١٥ به علت رشدی که در زمینه افزایش سن امید به زندگی در کشورهای مختلف جهان و همچنین تغییراتی که در روند و گونه‌های بیماری سرطان شاهد بوده‌ایم، این بیماری افزاش آماری بیش از ٣٠درصدی داشته است. این نتایج که از سوی تیم تحقیقاتی دانشگاه واشینگتن در سال ٢٠١٥ به مدیریت دکتر کریستیانا فیتزمائوریک در سیاتل ارائه شده حاکی از آن است که شانس مردان به ابتلای سرطان در طول عمرشان یکی از هر سه نفر و در زنان یکی از هر چهار نفر است. سرطان پروستات در میان مردان، شایع‌ترین نوع این عارضه است؛ به طوری که در حال حاضر ١.٦میلیون نفر مبتلا به سرطان پروستات در جهان وجود دارد و البته سرطان برونش و ریه هم شایع‌ترین نوع منجر به فوت این عارضه در مردان شناخته شده؛ در حالی که در خانم‌ها شایع‌ترین نوع، سرطان پستان است که حدود ٢.٤میلیون نفر را درگیر کرده و البته شایع‌ترین نوع سرطان منجر به فوت در گروه خانم‌ها هم، همین است. شاید با توجه به اخباری که در مورد سرطان و فوت افراد مشهور به علت این عارضه در رسانه‌ها منتشر شده و البته بروز آن در اطرافیان شما هم باعث شده تا با خود بگویید رشد سرطان در ایران بسیار شایع بوده و جزو کشورهایی با بالاترین نرخ ابتلا به این عارضه هستیم؛ اما آمارهای جدید جهانی گویای حقایقی جز این هستند. 

در گزارشی که خبرگزاری ایرنا در تاریخ ١٠ بهمن‌ماه سال ١٣٩٤ د.ر همین زمینه منتشر کرد، به نقل از دکتر محمداسماعیل اکبری؛ رئیس مرکز تحقیقات سرطان نوشت: «آمار سرطان در کشورهای اروپایی و آمریکایی بیش از ایران است؛ به طوری که در کشور ما سالانه ١٤٥ نفر در ١٠٠‌هزار نفر مبتلا به سرطان می‌شوند؛ اما در کشورهای غربی، این آمار بیشتر است». آن‌گونه که در مرکز داده‌پردازی بین‌المللی World Atlas در تاریخ ششم جولای ٢٠١٦ آمده است، دانمارک، فرانسه، استرالیا، بلژیک، نروژ، آمریکا، ایرلند، کره‌های جنوبی و شمالی، هلند و کالدونیای جدید، بالاترین میزان شیوع سرطان را دارند و در آماری گویاتر که از سوی انجمن بین‌المللی تحقیقات سرطان موسوم به WCRF در سال ٢٠١٦ منتشر شده است نیز نام ایران در فهرست ٥٠ کشور جهان با بیشترین میزان ابتلا به سرطان به چشم نمی‌خورد.

در گزارش World Atlas می‌خوانیم: «دانمارک در حالی در صدر این فهرست ایستاده که نرخ ابتلا به سرطان در آنجا ٣٣٨.١٠ نفر در هر ١٠٠هزار نفر است». با آنکه عوامل مختلفی به عنوان علل این عارضه مطرح می‌شوند؛ اما عمده آنها در حد Risk Factor هستند و نمی‌توان مواردی را به شکل صددرصدی در بروز این بیماری موثر دانست؛ کمااینکه تحقیقات جهانی نشان می‌دهد هر جغرافیایی باید علل زمینه‌ای خودش را پیدا کند. برای مثال، آن‌گونه که در ادامه گزارش World Atlas آمده است، آنچه باعث شده تا دانمارک به پایتخت سرطان جهان تبدیل شود، مصرف بالای الکل و دخانیات در این کشور است؛ اما در فرانسه به عنوان مقام دوم این فهرست، مواجهه مردم با مواد شیمیایی سرطان‌زا را علت اول می‌دانند که در گزارشی تحقیقاتی در این کشور در سال ٢٠٠٠ به آن اشاره شد یا در استرالیا به علت سبک زندگی و پوشش‌های ناقص، شایع‌ترین نوع سرطان را سرطان ملانوما که مرگ‌بارترین نوع سرطان پوست است، تشکیل می‌دهد.

عضویت در خبر نامهبا ثبت نام در کانون حمد ایرانیان در کار خیر و بشر دوستانه همراه ما باشید و از پانل اختصاصی بهره مند شوید


ثبت نام در کانون حمد ایرانیان

اطلاعات تماس

اصفهان، ‏ابتدای خیابان مطهری روبروی درب جنوبی بیمارستان امید. نبش خیابان خیام. بن بست ناهید( ۱۸)

8144713861

03132335148

info@spcf.ir

5894637000042066

0112121111000 (بانک ملی ایران - سیبا)

بانک ملی مرکزی 23001110000007