درمان

روش های درمان نارسایی مزمن کلیه چیست ؟

1.        همودیالیز(دیالیز خون)

2.        دیالیز صفاقی

3.       پیوند کلیه

همودیالیزچیست؟

همودیالیز فرایندی است که طی آن خون از بدن بیمار مبتلا به نارسایی کلیه خارج می شود و پس از تصفیه شدن در دستگاه به بدن برگردانده می شود.دستگاه دیالیز،ماشینی است که می تواند مواد زائد را از خون جدا کند یا مواد لازم را به آن بیافزاید.در همودیالیز خون به تدریج از بدن خارج می شود،از میان یک فیلتر مخصوص که مواد اضافی را جدا می کندمی گذرد و خون تصفیه شده دوباره به بدن باز می گردد.

روش های دسترسی به خون برای انجام همودیالیز:

    فیستول شریانی-وریدی: توسط جراح عروق ارتباط بین سرخرگ و سیاهرگ برقرار می شود.1 الی 6 ماه بعد قابل استفاده است.

      

 

 گرافت شریانی-وریدی: یک لوله قابل ارتجاع برای برقراری ارتباط بین سرخرگ و سیاهرگ است که گرافت نامیده می شود و 2 تا 3 هفته بعد از عمل قابل استفاده است. 

 کتتر دائم یا موقت :در صورتی که بیمار نیاز به دیالیز هر چه سریع تر دارد ولیکن فیستول یا گرافت وی آماده نیست،از این کاتتر که داخل سیاهرگ های بزرگ بدن کار گذاشته می شود،استفاده می شود.

همودیالیز چگونه انجام می شود؟

  • بعد از اینکه راه مناسب برای دسترسی عروقی آماده شد،بیمار طبق دستور پزشک به بخش همودیالیز معرفی شده و دستور انجام همودیالیز برای بیمار داده می شود.
  • ابتدا بیمار توسط پرستار وزن شده و فشارخونش کنترل می گردد.
  • سپس دستگاه دیالیز روشن و تنظیم می گردد.
  • بیمار به دستگاه وصل شده و دیالیز شروع می شود.

هر جلسه دیالیز چقدر طول می کشد؟

هر جلسه دیالیز بین 3 تا 5 ساعت و به طور متوسط 4 ساعت طول می کشد.

آیا همودیالیز عارضه ای دارد؟

اکثر بیماران همودیالیز را به خوبی تحمل می کنند،اگر چه عوارضی مانند کاهش فشارخون از شایع ترین عوارض محتمل است که به صورت احساس سبکی سر، کوتاهی عمل تنفس،درد شکم،درد عضلات،تهوع و استفراغ بروز می کند.

بیشتر این عوارض در اثر مصرف زیاد آب و نمک در فاوصل بین دیالیز بروز می کند .با محدودیت مصرف آب و نمک و غذا نخوردن حین دیالیز می توانید این عوارض را کاهش دهید.

دیالیز صفاقی چیست ؟

 

 هنگامی که کلیه ها کار نمی کنند،دیالیز صفاقی یکی از انواع روش هایی است که برای خارج کردن مواد زائد و آب اضافی خون است.در دیالیز صفاقی،از صفاق(غشا طبیعی که دور تا دور احشای شکمی را در بر می گیرد،استفاده می شود.این روش نیازمند یک عمل جراحی کوچک بوده تا لوله نرم و کوچک تحت عنوانکاتتر وارد شکم شود.این عمل معمولا سرپایی است و با کمی بی حسی موضعی و آرام بخش داخل وریدی انجام می شود.قسمتی از این کاتتر(لوله )بیرون از شکم و در زیر لباس برای اتصال به کیسه های محتوی محلول دیالیز قرار می گیرد.مهمترین عارضه دیالیز صفاقی عفونت اطراف کاتتر است که باعث پریتونیت(التهاب پرده صفاق )است.تشخیص پریتونیت بسیار ساده است زیرا محلول خروجی شما کدر می شود.برخی از بیماران دچار درد شکم و تب می شوند که با مراجعه به پزشک و مصرف آنتی بیوتیک مناسب برطرف می شود.البته با رعایت اصول بهداشتی و شستشوی دست ها به شیوه صحیح می توانید از آن پیشگیری کنید.

 

 پیوند کلیه :

 عبارت است از کارگذاری کلیهٔ انسان از شخصی به شخص دیگر. یک پیوند موفق میتواند عمر را طولانی کند و کیفیت زندگی را بسیار بهبود می‌بخشد. بیمار از محدودیت‌های دیالیز و از تظاهرات برگشت پذیر اورمی(افزایش اوره خون) خلاص می‌شود. نزدیک به ۹۰٪ از تمام بیماران در حالی پیوند کلیه را دریافت می‌کنند که کلیه‌های خودشان نیز سر جایشان قرار دارند .

 

 

عضویت در خبر نامهبا ثبت نام در کانون حمد ایرانیان در کار خیر و بشر دوستانه همراه ما باشید و از پانل اختصاصی بهره مند شوید


ثبت نام در کانون حمد ایرانیان

اطلاعات تماس

اصفهان، ‏ابتدای خیابان مطهری روبروی درب جنوبی بیمارستان امید. نبش خیابان خیام. بن بست ناهید( ۱۸)

8144713861

03132335148

info@spcf.ir

5894637000042066

0112121111000 (بانک ملی ایران - سیبا)

بانک ملی مرکزی 23001110000007